Świadectwo energetyczne – kto powinien się postarać o jego wykonanie

Ocieplone w odpowiedni sposób budynki, posiadające szczelne okna, będą potrzebować dużo mniejszą ilość energii do ogrzania. Nie tylko ma to ogromny wpływ na płacone przez właściciela rachunki, ale też i na tematy wiążące się z dbaniem o środowisko. Przy budynkach o słabej izolacji wydać będzie trzeba nawet kilka razy więcej na gaz, prąd czy węgiel, co w ogólnym rozrachunku jest powodem ogromnych kosztów. z tego też powodu coraz większy nacisk się kładzie na te sprawy, zarówno jeśli chodzi o stawianie nowych budynków zgodnie z odpowiednimi normami jak też modyfikacje już stojących.

Od pewnego funkcjonuje również dedykowany dokument poświadczający energetyczne parametry, znany też jako Świadectwo energetyczne Warszawa. W oparciu o przeprowadzony audyt wyznacza ogólne zapotrzebowanie budynku na energię konieczną między innymi do ogrzewania czy chłodzenia, lecz również przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres obowiązywania tego typu świadectw co jakiś czas ulega zmianie, obecnie obowiązkowe są one przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości. Zrobienie takiego świadectwa umożliwi przyszłym wynajmującym czy właścicielom ustalić, jakie poniosą koszty związane chociażby z ogrzewaniem, ale też zaplanować ewentualne inwestycje. Pokazanie świadectwa konieczne będzie na przykład podczas podpisywania notarialnego aktu, a za zlekceważenie tego obowiązku zostały przewidziane kary. Wysokość tych kar może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych, dlatego jednak lepiej dopełnić ten obowiązek.

Szczególnie że ceny za Świadectwa energetyczne Włocławek są dużo niższe niż wcześniej wspominane kary. Za audyt niewielkiego mieszkania zapłacić będzie trzeba powyżej trzystu złotych, a kwota dwóch tysięcy bez problemów starczy na duży, wielorodzinny budynek. Tego typu świadectwa mogą być wystawiane przez osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami, a ich ważność wynosi dziesięć lat. Może się to jednak skrócić w sytuacji, gdy w budynku przeprowadzono jakieś prace modernizacyjne mające wpływ na energetyczną charakterystykę.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 4 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like