Aluminium – najważniejsze wiadomości na zagadnienie tego artykułu

Aluminium to lekki, hartowny i uniwersalny metal, jaki ma dużo zastosowań w przeróżnych dziedzinach. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej modnych metali w przemyśle, budownictwie, transporcie, a nawet w artykule codziennym użytku. W tym tekście opiszemy właściwości aluminium, procedury jego produkcji i przeróżne zastosowania. Aluminium jest trzecim w większości wypadków występującym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi, po tlenie oraz krzemie. Jest metaliczny, srebrzysty, giętki oraz lekki, a równolegle wyjątkowo wytrzymały. Jego masa wynosi plus minus jednej trzeciej masy stali, co czyni go doskonałym do produkcji lekkich i sztywnych konstrukcji.

Aluminium jest też bardzo odporny na korozję, bowiem zakłada na osobistej nawierzchni warstwę tlenku, jaka chroni go przed dalszym utlenianiem – zobacz więcej na polerowanie aluminium. Sposób fabrykacyj aluminium polega na ekstrakcji z boksydu glinu, czyli bauxitu. Boksyt glinu jest rozdrabniany, a następnie przerabiany w celu dostania tlenku glinu, który jest następnie przetwarzany w aluminium. Bieg ten jest zagmatwany oraz potrzebuje znaczących nakładów energii, ale dzięki temu aluminium jest dostępne w gigantycznej ilości oraz w przystępnej cenie.

Aluminium ma dużo zastosowań w przeróżnych dziedzinach. W przemyśle samochodowym jest stosowane do produkcji ram samochodów, felg, karoserii, a nawet silników, ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. W przemyśle lotniczym aluminium jest niezbędne do konstruowania płatowców, ze względu na swoją solidność oraz niską wagę.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
Możesz także polubić