Jakie plusy posiadają maty bentonitowe

Budowlany przemysł wykorzystuje dużo zaawansowanych technologii. Jedną z nich są bentonitowe maty, mające sporo istotnych zalet w porównaniu z konkurencyjnymi metodami. Takie maty dysponują stosunkowo prostą konstrukcją, jaka w praktyce okazuje się jednak naprawdę skuteczna i trwała. Duża część dostępnych modeli na rynku jest złożona z dwóch warstw specjalnej geotkaniny, pomiędzy którymi umieszczony zostanie bentonit. Użyta geotkanina jest wystarczająco solidna i odporna na pęknięcia i rozdarcia, dzięki czemu nie trzeba zachowywać jakiś specjalnych środków ostrożności podczas kładzenia mat.

A jeśli potrzebna się okaże jakaś większa odporność na mechaniczne uszkodzenia, to niektórzy producenci oferują maty dodatkowo wzmocnione warstwą polimeru. Bentonit znajdujący się wewnątrz jest bardzo specyficznym materiałem, który doskonale pochłania wodę. Wchłonąć jej może nawet kilka razy więcej niż wynosi jego waga, mocno przy tym powiększając objętość. Tym sposobem taka mata daje dobrze uszczelniającą, zwartą powłokę, która świetnie chroni przed wnikaniem wilgoci do wnętrza. Dużym plusem tego rozwiązania jest praktyczność i uniwersalność.

Zastosowanie tego typu mat jest różnorodne, bowiem korzysta z nich budownictwo jednorodzinne i przemysłowe, lecz z dużym powodzeniem używa się też ich do zabezpieczenia przeciwpowodziowych wałów czy różnych zbiorników. Nie ma też dużego problemu z montażem, przy jakim wcale nie ma potrzeby spełniania jakiś wyśrubowanych warunków. Ważne jest, aby przed kładzeniem maty były przetrzymywane w jakimś suchym miejscu, aby nie wchłonęły zbyt dużo wilgoci.

Należy też unikać montażowych prac podczas deszczu, natomiast później nie ma problemu z pogodowymi warunkami. Koszt takiej izolacji w stosunku do korzyści i szybkości montowania nie jest duży, dlatego obecnie to rozwiązanie zaczęło się cieszyć dużą popularnością. A jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej w tym zakresie, to w wyszukiwarce może podać hasło compacted clay liner i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like