Jakie korzyści płyną z dbałości o infrastrukturę elektryczną?

Wszystkie elementy instalacji elektrycznej wymagają przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych i modernizacji. Dbając o cały osprzęt można cieszyć się sprawną, bezawaryjną infrastrukturą. Dlaczego warto utrzymywać instalację i urządzenia elektryczne w formie?

Bezawaryjna praca, utrzymanie ruchu i brak przestojów

Regularne kontrolowanie sprawności technicznej urządzeń i instalacji elektrycznych pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych awarii i usterek. Dbając o dobry stan techniczny maszyn i urządzeń możemy cieszyć się niezawodnością i bezawaryjnością sprzętu. Dzięki temu unikniemy zdarzeń, które mogłyby spowodować przestój i wpłynąć na harmonogram prac zakładu przemysłowego oraz bezpieczeństwo pracowników.

Kompleksowa konserwacja zapobiegawcza połączona z modernizacją i pomiarami elektrycznymi daje możliwość bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej. Brak nieplanowanych, kosztownych przestojów przekłada się na oszczędności dla całego przedsiębiorstwa, ponieważ praca zakładu idzie płynnie i wszystko funkcjonuje bez żadnych przeszkód. Co więcej, w myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć”, regularny przegląd pozwala uniknąć kosztownych w skutkach awarii i napraw z tym związanych. Przekłada się to również na oszczędność zużycia energii – regularnie czyszczony i konserwowany sprzęt pobiera mniej prądu i generuje mniejsze koszty.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie: https://rsengineering.pl/.

Czym grozi brak regularnej konserwacji instalacji elektrycznej?

Przeglądy instalacji są konieczne, by w okresie użytkowania zapewniać możliwość bezpiecznego korzystania z osprzętu. Brak regularnych przeglądów oraz oszczędzanie na konserwacji i modernizacji zwiększa ryzyko niespodziewanych zdarzeń, jak porażenia prądem, zwarcia, uszkodzenia czy pożary, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla personelu, jak i dla całego parku maszynowego oraz budynków.

Co więcej, większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga sprawdzania stanu instalacji częściej niż raz do roku. Jeśli nie spełnimy wymagań, w przypadku jakiejkolwiek awarii lub niebezpiecznego zdarzenia, nie uzyskamy odszkodowania ze względu na niedopełnienie warunków umowy. Ryzyko przestojów również w dłuższej perspektywie będzie wiązało się z dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami.

Na czym polega przegląd i modernizacja przemysłowej instalacji elektrycznej?

Oprócz obowiązkowego, przeglądu instalacji raz na pięć lat warto zadbać o prawidłową konserwację i czyszczenie sprzętu przez wykwalifikowanych specjalistów. W razie potrzeby należy zadbać również o wymianę części, które zużyły się w wyniku normalnej eksploatacji. Warto również raz na jakiś czas zlecić wykonanie pomiarów ultradźwiękowych, termowizyjnych i elektrycznych, które pozwolą wyłapać wszelkie nieprawidłowości, które nie są widoczne gołym okiem, zanim dojdzie do awarii.

Ważne jest, by kontrolę nad instalacją elektryczną w zakładzie produkcyjnym zlecić wyłącznie wykwalifikowanym pracownikom, którzy na co dzień specjalizują się w konserwacji sprzętu elektrycznego. Specjalista powinien posiadać odpowiednie certyfikaty oraz świadectwa uprawniające do pracy z urządzeniami elektrycznymi, a także mieć doświadczenie w tym zakresie. Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, warto wybrać firmę, która świadczy wysokiej jakości usługi, opierając się na nowoczesnych technologiach oraz korzystając z certyfikowanych, ekologicznych środków czyszczących.

+Tekst Sponsorowany+

(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
Możesz także polubić