Najważniejsze wady i zalety oświetlenia LED

Nasza cywilizacja nie mogłaby działać bez prądu, a ten między innymi jest wykorzystywany do oświetlenia. Jeszcze całkiem niedawno zużywane na to było naprawdę sporo energii, ze względu na to, że były stosowane tradycyjne żarówki. A w nich tylko niewielka część energii przekształcana była na światło, reszta była oddawana do otoczenia w formie ciepła. Te straty były przeogromne, na szczęście wszystko się zmieniło w chwili, w której na rynku pojawiło się oświetlenie ledowe. Ta technologia została oparta na niewielkich ledach, jakie przy płynącym przez nie prądzie wytwarzają energię świetlną.

Skuteczność tej metody jest wielokrotnie wyższa od typowych żarówek, ponieważ tu bardzo duża część prądu jest faktycznie przekształcana na światło. To z kolei się przekłada na jedną z najważniejszych zalet, jakie mają oświetlenie led, to znaczy brak nagrzewania. Tradycyjna żarówka potrzebowała przynajmniej kilkudziesięciu watów mocy, aby zapewnić względnie jasne światło, w przypadku ledów potrzebne ich będzie wyłącznie kilka, a to nie będzie wystarczające do tego aby zbyt mocno podnieść temperaturę. Wspomnieć też warto o następnych zaletach tej technologii, a tych jest jeszcze kilka. Wspomniane już niewielkie zapotrzebowanie na prąd przekłada się na wiele razy niższe rachunki, jakie będą do zapłacenia.

Dużą oszczędnością jest także to, że ledy są dużo bardziej żywotne, a przez to znacznie rzadziej trzeba je wymienić. Co prawda na początku trzeba za nie więcej zapłacić, lecz bardzo szybko zacznie się to zwracać. Inspiracji i pomysłów na to, jak takie oświetlenie zastosować jest naprawę sporo, niezwykle ciekawie na przykład się prezentują lampy solarne. Nie ma żadnego problemu, żeby tego typu żarówki używać przy odpowiednim zabezpieczeniu w ogrodach, tu na przykład bardzo się przydaje możliwość ustawienia kierunku światła. W celu wyszukania inspiracji i pomysłów na wykorzystanie takiego oświetlenia najlepszym miejscem będzie sklep z oświetleniem led, gdzie zapoznać się można z wszelkimi nowinkami.

+Tekst Sponsorowany+

(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
Możesz także polubić