Codzienna ciężka praca mechanicznych urządzeń może spowodować ich powolne zużycie. Jest to całkowicie normalny proces, i trzeba się pogodzić z tym, że co pewien okres czasu będzie trzeba się zająć naprawą elementów, które się zużyły. W niejednym przypadku nie będzie innego wyjścia, jak wymiana ich na zupełnie nowe. Ale takie rozwiązanie nierzadko się wiąże z wysokim kosztem, a i z dostępem do pewnych nie zawsze jest idealnie.
Z takich też powodów jeżeli sprzęgło, wał czy koła zębate proste zużyją się zbyt mocno, to w niejednym przypadku można spróbować ich zregenerowania. Oczywiście nie w każdym przypadku to będzie możliwe i wykonalne, ale jeżeli rzeczywiście taka naprawa sprzęgieł się powiedzie, to można będzie oszczędzić sporo pieniędzy. Z reguły będzie to do kilkudziesięciu procent mniej niż trzeba by było zapłacić za nowe elementy, co w niektórych przypadkach wynieść może nawet do kilkunastu tysięcy.
Każda regeneracja zaczyna się od sprawdzenia dokładnie takiego elementu ze względu na to, czy będzie możliwa jego naprawa. Jeśli uda się to wykonać, to robiony jest demontaż, a następnie podzespół jest przekazywany do mechaników, którzy wszystkim się zajmą. Do takich napraw jest wykorzystywany specjalistyczny sprzęt, ale dużą rolę odgrywają także doświadczenie i umiejętności pracowników. Przy przekładniach i wałach niejednokrotnie potrzebne będzie jeszcze wyważanie, i po takich pracach dany element montowany jest z powrotem w urządzeniu, pojeździe czy maszynie.
+Tekst Sponsorowany+